Férfi inkontinencia
Férfi vizelet inkontinencia: alapvető információk
- Akaratlan vizeletvesztésként vagy inkontinenciaként is ismert
- Nőket és férfiakat egyaránt érint kortól függetlenül, bár idősebb korban növekszik a hajlam
- A demenciával és széklet inkontinenciával együtt a 65 év felettieket leggyakrabban érintő betegségek közé tartozik
- Idős embereknél, akik fizikailag inaktívak, nagyobb eséllyel alakul ki inkontinencia
- Férfiak körében gyakran a prosztata műtéti úton való eltávolításának következtében alakul ki
Fény az alagút végén!
A vizelet inkontinencia kezelésére kifejlesztett eszközöknek, mint például az ATOMS-nak köszönhetően, évente páciensek ezrei térhetnek vissza normál életvitelükhöz megszokott környezetükben. Az ATOMS implantátum bármelyfokú inkontinencia esetén beültethető, és biztosítja a beteg visszatérését aktív életmódjához.
Más implantátumokkal ellentétben, az ATOMS műtéti beavatkozás nélkül később is szabályozható, és működtetése a betegtől nem igényel kézi manipulációt (pl. pumpálást). Miután az eszközt orvosa az ön állapotához igazította, önnek mindössze hagynia kell, hogy az ATOMS végezze a dolgát!
A betegségről
Alapvetően 3 súlyossági fokozatot különböztetünk meg medence- vagy prosztata műtét után kialakuló inkontinenciában:
I. Stádium
Enyhe szivárgás megerőltető fizikai munka végzése közben, nincs szivárgás fekvő helyzetben
II. Stádium
Mérsékelt szivárgás enyhe fizikai munka végzése közben, vagy testhelyzet változtatás során; nincs szivárgás fekvő helyzetben
III. Stádium
Jelentős vizeletvesztés fizikai aktivitás nélkül is, akár fekvő testhelyzetben, mely elérheti a teljes vizeletveszést is. (akaratlagos vizelés nincs, mert a hólyag nem telődik)
Kezelési eljárások
Konzervatív terápiák
A prosztata radikális eltávolítása után számos férfi tapasztalhat átmeneti inkontinenciát, amely pár hónap után megszűnik.
Konzervatív módszerek az inkontinencia kezelésére:
- Medencefenék tréning
- Elektrostimuláció
- Hólyag tréning
- Folyadékbeviteli szokások változtatása (folyadékbevitel csökkentése, valamint a húgyhólyagot irritáló anyagok, mint például kávé, kerülése)
Amennyiben a prosztata eltávolítását követő 6-9 hónap után is inkontinenciát tapasztal, orvosa műtéti beavatkozást javasolhat. Különböző típusú implantátumok érhetők el, melyek támogatják a természetes záróizom funkcióját, és enyhítik, akár teljesen meg is szüntetik az inkontinenciát.
Műtéti beavatkozás
A leggyakoribb eljárások stressz inkontinencia kezelésére:
- Duzzasztó anyag
- Állítható és nem állítható húgycső alá behelyezhető szalagok
- Pro-ACT System (két kis méretű ballon beültetése a húgycső két oldalára)
- Műszfinkter
A fent említett szerkezetek többsége ugyanazon alapelvre épül: a húgycső összenyomásával megakadályozzák az önkéntelen vizeletvesztést.
Az ATOMS az egyik legújabb állítható implantátum, hálós karokkal és feltölthető szilikon párnával, mely a vizelet inkontinencia bármely stádiumánál alkalmazható. A szerkezet sajátossága, hogy műtét után is szabályozható sebészi beavatkozás nélkül.